Lucie Němcová | Neděle, 15. květen 2022 |
Volba našich čtenářů v kategorii ložnice padla na praktické vychytávky, které uživatelskou zkušenost katapultují do výšin. Další díl seriálu tedy zprostředkovává mozaiku detailů, které spoluutvářejí ložnici precizně naplňující svou základní funkci a zároveň hýčkají svou praktičností a důvtipem.
Otázky pro tvorbu skvělé ložnice:
- Jak se chci v nové ložnici cítit? Podporuje řešení dispozice, volba materiálů, zařízení a detailů tento pocit?
- Je v návrhu dostatek místa pro ukládání, aby věci nezůstávaly bezprizorně někde položeny a stále na očích (od oblečení, knihy na čtení, drobnou drogerii, po různé drobnosti jako telefon, hodinky, krém na ruce a další)?
- Má půdorys ložnice dostatek prostoru kolem obou stran postele (v případě dvoulůžka)?
- Jaká místa mají být středem pozornosti této místnosti? Jejich charakter do velké míry určí pocit z daného prostoru.
- Jsou na centimetry promyšleny úplně všechny rozvody pro důležité prvky (vypínače, dostatečná počet a chytré umístění zásuvek, lampičky...)?
- Je zajištěno kvalitní stínění a možnost výměny vzduchu (snadný přístup k oknu, případně vzduchotechnika)?
Postel v ložnice = nejvyšší priorita
- Základem ložnicového vesmíru je nepochybně postel. Je důležité, aby byla pevná, stabilní, dostatečně velká a správně vysoká (plně v závislosti na vašich potřebách). Samozřejmě její pohodlí do velké míry určuje výběr matrace. Neváhejte oboje vyzkoušet v kamenné prodejně a důsledně si sesumírovat, co právě vám sedí nejlépe.
- Doporučujeme vynechat postel z kovu (energeticky není pro spánek vhodná) a vyhnout se levným kusům nábytku, které velmi rychle ztrácí svou pevnost, po čase nepříjemně vržou a na komfortu rozhodně nepřidávají. Zvolte raději masiv od prověřených výrobců či kvalitně čalouněnou postel s pevnou kostrou i za cenu vyšší investice.
- Dobrou volbou je prázdný větraný prostor pod postelí, který umožňuje matraci dýchat a energeticky nezatěžuje místo pro důležitou regeneraci organismu.
- Prvkem, který postel může ještě povýšit, je její čelo. Je optickým i pocitovým ukotvením postele v prostoru a současně příjemnou oporou při sezení. Také chrání stěnu za postelí. Lze z něj udělat designový prvek místnosti. Nemusíme se bát čelo pořídit (nebo nechat vyrobit) samostatně a připevnit ke stěně. Fantazii se meze nekladou.
obr.: Křesílka, taburety a čalouněné lavice – to vše může sloužit pro oko, posezení i pro dočasné odložení kousku oblečení, aniž by místnost působila neuklizeně. Foto: Park Tower West Project
1. Rafinované noční stolky v ložnici
Zvažte, zda v nočním stolku potřebujete úložný prostor a třeba také, zda bude stolek zavěšený, či na kolečkách pro snazší údržbu. Neomezujte se představou, že noční stolky musí být oba stejné. Vynechejte zbytečně velké a hmotné kusy, abyste místnost opticky zbytečně nezatěžkali. Funkčnost však chtějte bez kompromisu.
Foto: Livitalia
2. Vzdušná dispozice ložnice
Kolem dvoulůžka je vhodné mít minimálně 60 centimetrů prostor ze všech třech stran. Není šťastné postel umístit dvěma stranami ke stěně. Partneři by měli mít rovnocenný přístup ke své straně lůžka a není dobré, když ložnice působí příliš stísněným dojmem.
obr.: Co tvoří útulno ložnice? Měkkost textilií, polštáře, vrstvení dek, pastelové a neutrální barvy, více zdrojů teplého světla, ale také úplně základní funkčnost všech potřebných náležitostí, díky které vás pak uživatelsky nic neruší. Foto: Norsu
3. Chytré rozvody v ložnici
Pohlídejte si správné rozmístění rozvodů elektřiny. Za lůžko patří raději více vývodů, které se budou hodit například pro LED osvětlení integrované přímo ve stolku nebo pro nabíječku, která může být ve stolku zakomponována také. Pro přesné rozvody je třeba mít předem důkladně rozmyšlenou dispozici ložnice do velké podrobnosti a na centimetry.
obr.: Textilie jako takové mají v ložnici hned několik funkcí. Pocitově „změkčují" a zútulňují, vytvářejí příjemnější akustiku a pomáhají kvalitně stínit. Foto: Norsu
4. Hřejivá podlaha v ložnici
Podlaha ložnice by měla podtrhnout její útulnost a hřejivost. Masivní dřevo, marmoleum vinyl či přímo koberec určitě nebudou pro svou vyšší povrchovou teplotu špatnou volbou. Na dotek příjemný kusový koberec je určitě skvělý alespoň v místě, kde vstáváte z postele a je tím prvním, čeho se dotknete.
Foto: Pexels
5. Vypínače při ruce
Ovládání svítidel umístěte tak, abyste také z pohodlí postele mohli ovládat vše, co potřebujete. Nastavitelná intenzita i teplota světla může být dalším možností, jak zvýšit komfort, pohodlí i útulnost ložnice.
obr.: Poličky nad hlavou v ložnici rozhodně nejsou dobrý nápad. Náš mozek monitoruje něco hmotného nad hlavou, co může potenciálně spadnout, a tento prvek tak nepůsobí na naše podvědomí příznivě (abychom cítili hluboký klid). Avšak krásným velkým obrazem nemůžeme nic zkazit. Foto: Pexels
6. Vlídné osvětlení v ložnici
Světelná atmosféra ložnice ladí na spánek a má širší přesah než pouze estetický či ryze praktický. Připravuje hormonální systém na spánek a přechod z aktivního dne do klidového režimu. Proto je důležité nepřímé, měkké a teplé osvětlení spíše nižší intenzity (s výjimkou lokálních zdrojů, které potřebujeme například na čtení), které podporuje vyplavení melatoninu, spánkového hormonu. U nočního stolku nesmí chybět lampa.
Pečlivě volte velikost, ovládání i charakter osvětlení. Příliš ostré světlo večer není příjemné, stejně tak není ideální příliš tlumené světlo pro čtení. Pokud vyberete závěsné lampy ze stropu, pak je přesnost návrhu o to důležitější. V případě lampiček na nočním stolku využijete stmívač, který může být přímo součástí lampy u jejího vypínače, nebo jej můžete přidat ke klasickému vypínači na stěně.
obr.: Lampa zavěšená nad noční stolek ze stropu – oblíbené a vizuálně efektní řešení současnosti, které je však třeba zvážit také z praktického pohledu. Tedy jestli světlo neoslňuje a zároveň zda je dostatečně silné třeba pro večerní čtení. Foto: Pexels
7. Důkladné stínění ložnice
Podle světové strany a vašich potřeb zvažte pořízení black-outových závěsů či rolet. Úplná tma podporuje regeneraci organismu a je lékem, zvláště ve světě všudypřítomného světelného smogu.
obr.: Koncepční řešení ložnice umožňuje velmi dobře provázat všechny funkční detaily (zdroje světla, čelo postele, úložné prostory) a vytvořit silný celek provozně i esteticky. Foto: Pexels
8. Nenápadný úložný prostor v ložnici
Úložný prostor v rámci ložnice je velké téma. Ve fázi návrhu pečlivě zvažte, jaké věci potřebujete uložit právě tady. Pokud oblečení plánujete ukládat v návaznosti na ložnici, zvolte, jestli bude v místnosti šatní skříň nebo na ložnici naváže šatna. Neměly by chybět i úložné prostory na drobnosti potřebné v ložnici, případně toaletní stolek pro dámská líčidla a kosmetiku.
obr.: S úložným prostorem v ložnici to nepřehánějte a dopředu jej promyslete tak, aby věci byly vizuálně schované. Pocitově chceme do ložnice zvát hlavně jednoduchost, zenový klid, a vzdušnost. Na míru zhotovená vestavná skříň může vyplnit celý prostor od země po stropi mezi oběma stěnami a netvořit tak nepraktické a nevzhledné skuliny. Foto: Pexels
Tento článek vyšel v časopisu DŘEVO&stavby 2/2022
Objednejte si krásně vonící výtisk časopisu s kvalitními fotografiemi pouze za 99 Kč
koupit časopis
Nejnovější články v kategorii “Design”
-
Nový sprchový žlab Kaldewei s integrovaným systémem zpětného získávání tepla
Když se spojí efektní design s průkopnickým duchem prémiové značky, vznikne něco zcela neobyčejného. Jako jeden z předních výrobců koupelnového vybavení a vyhlášený odborník na…
-
Návrh koupelny v roubence v rukou bytového designéra
Každý prostor v rodinném domě má pro jeho obyvatele různý význam: někdo si rád poleží v posteli a jeho nejmilejším pokojem se stane ložnice, druhý dává přednost čtenářskému…
-
Jak vytvořit ze stropu designový prvek
Obvykle bývá přehlíženou součástí designu, a proto tak často zůstává nenápadným. Ovšem kdyby si Michelangelo myslel, že na stropu nezáleží, jak by asi vypadala Sixtinská kaple...…
-
Jak na vlastní návrh koupelny a interiéru obecně v pěti krocích
Samozřejmě, na design interiéru máme odborníky. Pro laika ale není vždy snadné vyjádřit slovy, čeho chce dosáhnout, a i když to udělá, slova často neodpovídají jeho vizi. Anebo si…